10
Ekim
2014
0 yorum

easyRegex Sınıfı ve Kullanımı

PHP ile iki veri arasındaki değerleri almak isteyen arkadaşlar genelde desen yazmaları gerekiyor özelikle bot işleri ile uğraşanların en çok uğraştığı kısım burasıdır bende bu işi kolaylaştırmak adına basit bir sınıf geliştirdim böylece basit bir şekilde x site üzerinden veya veri üzerinden istediğiniz aralıktaki değerleri ala bileceksiniz. fazla uzatmadan sınıf kullanımına geçelim.

Sınıfın Kullanımı

Sınıfı dahil edelim.

require_once('easyregex.php');

ardından Sınıfı başlatıp içine x site adresini giriyoruz böylece sınıf otomatik o siteye bağlanıp kaynak kodları üzerinde işleme hazır olur.

ben burada class adlı bir değişkene aktarıyorum sınıfı. ve örnek bir sayfa linki veriyorum.

$class= new easyRegex('http://savascanaltun.com.tr/app/html/ulli.html');

eğer x site üzeri verilerin alınmasını istemiyor siz default değerler belirlemek istiyor iseniz yapmanız gereken.

$class->source="Savaş Can ALTUN";

şimdi aldığımız kaynak üzerindeki sayfa başlığını almak isteyelim bilirsiniz sayfa başlığı <title> ve </title> arasıdır öyle ise bunları alalım.

$class->get('<title>::s::</title>')

bizim çıktımız dizi olacaktır bu dizi iki türlü olur 1. si <title> ve </title> dahil 2. si ise dahil olmadan ben dahil olmasını istemiyorum bundan dolayı yapmam gereken 2. bir parametre ise sadece true demek.

$class->get('<title>::s::</title>',true)

eğer çıktı değere koşul belirtmek yani sadece sayı veya yazı olmasını istiyor iseniz 3. bir parametre ile number veya string değeri gönderiniz göndermez iseniz all yani tüm değerleri alacaktır.

örnek ;

$class->get('<title>::s::</title>',true,'string')

Gelen verilerin karakter sorununu gidermek için ise encode fonksiyonunu kullana bilirsiniz.

$class->encode('Değer');

şimdi sınıfın kullanımını öğrendik bunla basit bir örnek yapalım karşı site üzerindeki listedeki elemanları alıp kendimize yansıtalım.

	foreach ($class->get('<li>::s::</li>',true) as $deger) {

		echo $class->encode($deger)."<br/>";
	}

yukarıda yaptığımız <li> ve </li> arası değerlerin hepsini alıp ekrana yazdırmak oldu. sınıf şuan için bu kadar özelik barındırıyor geliştirldikçe github sayfası üzeri göre bilirsiniz.

sınıfa ulaşmak için alttaki github resmine basınız.

git-icon

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler