10
Eylül
2014
4 yorum

Freelance calışanlar için 10 Tavsiye

freelance-developer

Bu yazıma geçmeden önce şunu belirtmek isterim freelance olarak uzun süre çalıştım / calışıyorum. onlarca hatta yüzlerce iş aldım teslim ettim onlarca script geliştirdim geliştirdiğim scriptleri yüzlerce hatta binlerce sattığım bile oldu. yani bu işten ekmek yediğim oldu ama nasıl oldu ? işte bunu anlamak için altta bir kaç madde yazdım belki arkadaşlara yardımcı olur.

#1 Sağlam Kitle

Eğer’ki sağlam bir çevreniz veya kitleniz yok ise bu işiten para kazanmak oldukça zor ondan dolayı ilk 4 5 ay para kazanmayı beklemeyin. ucuzdan iş yapıp kitle edinin. misal olarak ben zamanında forumlarda vakit geçirdim yöneticiliğini yaptığım forumlardan edindiğim kitleler ile şuanda müşteri kitlem oluştu yani ben iş aramadığım zamanlar bile iş teklifleri geldiği oluyor.

#2  10 liralık işi 5 liraya yapın !

buna bir kaç arkadaş kızacak yok piyasayı öldürüyorsunuz falan diyecek ama şunu düşünmeniz lazım x bir ajans 1000 TL iteklif verdiği projeye siz freelance yani serbest calışarak gidip 1000 TL der iseniz adam sizle calışmaz niye calışsın ki ? firma ile daha güvende hisseder kendini.

#3 Destek

Yaptığınız projelerde destekleri esirgemeyin yani misal adama projeyi teslim edersiniz sizden ufak bir şey rica eder müşteriyi kırmayın ki tekrar size uğrasın.

#4  iyi bir Portfolyo

Portfolyo listenizi oluşturun bu işte yeni iseniz sizi bu tanıtacaktır ben bir süre önce oluşturmayı bıraktım en son 1200 küsürü geçmişti artık liste tutmuyorum pek mağlum arada online sattığım yazılımlar vs.. oluyor ama ben bu işte bir kitle edindim yani benden portfolyo isteyenlere git şurdaki profilime bak tarzı veya şurada sor tarzı şeyler deme lüksüm var sizin yok ise portfolyo şart !

#5 Babana bile güvenme !

Hiç bir zaman müşteriye güvenmeyin eğer size %100 güvene bileceğiniz bir şey göstermiyor ise sonra ödemeli işler almayın çok pişman olursunuz emeğinize yazık olur önce işi yapayım göstereyim parayı yollasın teslim tarzıda calışmayın adam ortadan kaybolur uğraştığınız ile kalırsınız ben buna çözüm olarak %50 önce alıyorum %50 işin ortasında geri kalanını alıp bitirip telsim ediyorum

#6 Gelişi güzel kod yazma !

Gelişi güzel kod yazıp çöp’e çevirmeyin yarın veya sonraki gün müşteri sizden x bir şey ekle dediği zaman kendi yazdığınız yazılıma bön bön bakmayın o yüzden temiz calışın.

#7 Performans

Yazdığınız yazılımlarda performansa dikkat edin yavaş calışan işler yapmayın müşteri bunu beğenmez ve bir daha sizinle calışmaz.

#8 Ağzınız iyi laf yapsın !

Pazarlamacı gibi olun unutmayın müşteriyi ikna etmelisiniz sizin müşteri seçme lüksünüz yok özellikle yeni iseniz hiç yok o yüzden müşteriye kendinizi güvendirin bu işte ana konu güvendir unutmayın.

#9 Seo’dan az çok anlayın !

Daha çok frondend arkadaşlar için geçerli bu seo dan az çok anlayın saçma sapan işler yapmayın yahu body içine meta etiketi koyanlar gördüm tamam anlamazsın da bunuda mı bilmez sin be öküz ? sonra derler savaş sinirli tabi sinirli olurum sorun bende değil onlarda .s neyse sakinim devam edelim.

#10 Zamanında teslim edin

Her zaman aksilik olacağını düşünün bundan 2 günde yapacağınız işe 5 gün deyin kafanız rahat olsun 2 gün dersiniz ama bir sorun çıkar müşteriye geç kalırsınız işte o an başlar güvensizlikler ve sorunlar buna çok dikkat edin.

 

bir sonraki yazımda görüşmek üzere arkadaşlar düşüncem hakkındaki düşüncelerinizi yorumdan belirtir iseniz sevinirim iyi günler.

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler