8
Eylül
2016
1 yorum

Git push ederken özel dosyaların push edilmesini engelleme

Merhaba arkadaşlar git / github kullanan bir çok arkadaştan soru geliyor bazı dosyaların yüklenmesini nasıl engelleriz ? ne yapmalıyız ? Şeklinde aslında yapılması gereken işlem oldukça basit  bir adet .gitignore dosyası oluşturup belirtiyoruz tüm işlem bu kadar : )

Örnek vermek gerekir ise composer kullanıyorsanız vendor dizini push etmek mantıksızdır çünkü zaten composer ile yüklenirken yüklenecektir buna ek olarak projenizde ayarlar.php diye bir dosyanız olsun bunda da gizli bilgiler yazdığını düşünelim bunu push etmek ciddi zararlara yol açabilir o yüzden bu tip durumlar için .gitignore  dosyası oluşturup dizin veya dosyaları belirttiğiniz taktirde push ederken onları göz ardı edecektir tamami ile yok sayacaktır ayrıca ide  kullanıyorsanız aynı olay onlar içinde geçerli örnek vermek gerekir ise phpstrom kullanıyor iseniz .idea dizinini de push etmeniz pek mantıklı değildir hadi gelin şimdi bunların hepsini nasıl yasakla bileceğimizi öğrenelim.

Ana dizinimizde .gitignore diye bir dosya oluşturun ve düzenleyin içine alttaki şekilde bu özel dosyaları ve dizinleri belirtin.

/vendor
/.idea
ayarlar.php

Bu şekilde oluşturduktan sonra test için ayarlar.php  dosyasını düzenleyip yada vendor  dizinini oluşturup vs..  sonrasında ise git add -A der iseniz ve git status  komutu ile’de kontrol eder iseniz işlem yapılmadığını göreceksiniz.

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler