6
Haziran
2016
0 yorum

İlk defa uçağa binecekler için tavsiyeler

Merhaba arkadaşlar ilk defa uçağa binecekler için ufak tavsiyelerde bulunacağım bir çok kişi zorlu bir süreç vs.. sanıyor aslında hiç gerilmeye gerek yok özellikle iç hatlarda uçuş yapacak iseniz otobüsten daha kolay özellikle bagaj bırakmayacak iseniz ( unutmayın bir çok firmada 8 kg ya kadar yanınıza çanta alabiliyorsunuz sırt çantası vs.. ) neyse fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum adım adım ilerleyelim ilk olarak uçak biletinizi aldığınız var sayıyorum ve havalimanına gittiniz. Öncelikle yapmanız gereken şey check in yapmak olmalı bunu nasıl yapacağınızı en basit yöntem ile anlatacağım dediğim gibi adım adım gidelim.

Öncelikle 1. güvenlikten geçmeniz gerekiyor bu havalimanına giriş kısmı diye biliriz burada üstünüzde ne var ise çıkartıp kutuya koyun yanınızda laptop vs.. var ise onu çantasından çıkarmayı unutmayınız bozuk paralar dahil kutuya koyun ve güvenlikten geçirin makine ötmeden geçerseniz olay bitmiştir içeridesiniz.

Şimdi havalimanına girdik peki ne yapacağız tabi ki biletimiz’i check in yapacağız online de yapılıyor lakin hiç yapmadım neden derseniz gerek duymadım.

Check in işlemini iki türlü yapabilirsiniz bir check in makinelerinden bagaj bırakmayacak iseniz bunu öneririm sıra beklemezsiniz ve çok hızlı olur numarayı girip biletinizi hemen alabilirsiniz sırt çantanız vs.. var ise tartmaya gerek yok ben tartmadım sorunda yaşamadım tabi büyük bir çanta ise bu işlem pek pratik olmuyor o yüzden check in yapmak için aldığınız firmanın gişesine gidip bagaj’ı tarttırıp daha sonra teslim etmeniz gerekiyor orada kimlik ile gitmeniz yeterli daha sonra size biletinizi vereceklerdir.

Şimdi biletimizi aldık devam edelim.

Bileti aldıktan sonra yapacağız tek şey kapı numaranıza gitmeniz olacaktır eğer ki kapı numaranız belli değil ise erken gitmişsiniz demektir bekleyin orada ki ekranlarda kapı numarası açılacaktır ( tek kapılı havalimanlarında biletlerde kapı numarası xxx  yazar )

Şimdi biletimiz de 2 türlü süre yazar bir kalkış ve bir de giriş süresi girişten kastım kapıdan girip içeri alınmaya başlarsınız örnek vermek gerekir ise 06:25 kalkış uçağımda 05:55 de almaya başlamışlardı neyse kapıdan geçiş kısmına dönelim.

Kapıdan geçiş yaparken son bir defa güvenlikten geçiyorsunuz burada unutmayın sıvı taşıma vs.. kuralları var 100 ml geçen hiç bir şeyi almıyorlar ( 120 ml deodorantı burada çöpe atmıştım ben :) )

Buradan da geçtikten sonra yapmanız gereken tek şey içeri giriş saatinizi beklemek daha sonra kapının önünde ki görevliye biletinizi ve kimliğinizi veriyorsunuz biletinizin büyük olan kısmını koparıp ön kısmını size veriyor burada koltuk numaranız vs.. yazıyor atıyorum 17 A şeklinde bu koltuk numaranızı ezberleyip bileti atsanız’da olur çünkü artık bir daha size bilet sormuyorlar.

Biletimizi aldık kapıdan geçtik uçağa binmek kaldı 

Küçük havalimanlarında yaya olarak uçağa gidip biniyorsunuz büyük havalimanlarında ise sizi firmanın servisi alıp uçağa götürüp bırakıyor sabiha gökçenden binerken servise bindik o götürdü lakin ben van dan da uçağa bindim orada ki havalimanı tek kapılı küçük havalimanıydı zaten uçaklarda yakındı yaya olarak gittik.

Uçağa bindikten sonra koltukların üstünde el bagaj’ı koyma kısmında koltuk numaranız yazar sizin koltuğunuza oturun ve tüm işlemler bu kadar iyi uçuşlar :)

Extra öneriler ;

  1. Kendinizi fazla germeyin düzgün bir şekilde oturun ve karşıya bakın kalkış esansında ilk seferde başınız döne bilir aldırış etmeyin
  2. Kalkış ve iniş kısmında telefonları tamamen kapatın uçak moduna almayın
  3. Uçakta wc ihtiyacınız var ise unutmayın ki wc var boşa kendinizi kasmayın
  4. Kemerinizi sürekli bağlamak zorunda değilsiniz kafanızın üstünde ki kemer ışıklarına bakmanız yeterli
  5. Sakız çiğneyerek kendinizi rahatla ta bilirsiniz
  6. Küçük havalimanlarına önceden gitmeyin sefer yok ise gece kapalı olabiliyor ben van’da gece 00:00 da gittim güvenlik içeri almıyordu yalvar yakar aldı.
  7. İstanbul da iseniz havalimanına ulaşım için havataş arabaları var bu yazıyı yazarken ( 06.06.2016 tarihinde ) fiyatı 9 TL’di sizi havalimanına kadar götürür bazı bölgelerden kalkar nakit ücreti olarak verebiliyorsunuz.

 

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler