1
Nisan
2015
0 yorum

İş yaptırdığınız kişi köleniz olmaz.

Merhaba arkadaşlar bugün artık başıma gelmesinden sıkıldığım bir olay hakkında yazmak daha doğrusu yakınmak istiyorum.

Eminim bir çok freelance çalışan arkadaşın’da başına gelmiş bir olaydır 1 iş yaptırıp sonra karşıdaki kişiyi zırt pırt rahatsız edip destek / bilgi istemek tabi şimdi diyeceksiniz iş yaptın destekte sağla tamam orası öyle iyi güzel ama şöyle bir olayda var siz birine bir iş yaptırdığınız zaman bu kişi sizinle 7/24 ilgilenmek zorunda anlamına gelmiyor örnek vermek gerekir ise 1 hafta kadar önce bir api sistemi üzerinden basit bir uygulama yazmıştım uygun bir fiyatada yazıp teslim ettim ve adam 2 günde zırt pırt şunu nasıl yaparım şunu nasıl eklerim gibi sorular soruyor tamam iyi güzel iş yaptırdı destek olayım diyorum geç cevap verince ise ” Neden geç cevap verdin ? ” gibi bir cevap vere biliyor veya ” Skype de neden açık değilsin ” diye bilecek kadar yüzsüz. Yahu alt tarafı bir iş yaptırmışsın bu beni sana bağlaması anlamına gelmez tamam destek sağları diyoruz ama bu 7/24 canlı destek değil ki veya  veya gecenin 1 inde 2 sinde oturup size saatlerce anlatacağız anlamı değil.

Aslına bakarsanız yapılacak en güzel şey kurumsal firma gibi davranmak verecek ticket sistemi atsın dursun ticket onlara bu yönde bir yakınma olmaz ama biz freelance çalışanlar skype 1 saat geç gelince ” neden bu saate geldin ” gibi bir cevap ala biliyoruz veya ” neden 1 saat geciktin ” yahu size ne ? ben sizin maaşlı çalışanın mıyım ki her an istediğinizde yardımınıza koşayım ? veya destekten para mı alıyorum ? hayır öyle ise herkes davranışına dikkat etmeli.

neyse bu yazıyı yazma amacım bu yakındığım kişilerin bazılarının bu yazıyı okuyup kendilerine çeki düzen vermesi içindi desem aslında daha doğru olur açıkçası bu yazıyı artık bir kaçına link olarak atacağım ondan sonrada ister benle çalısın ister çalışmasın : =) veya artık kişiler ile görüşürken ilk olarak bu yazının linkini atacağım ona göre çalışıp çalışmama kararı alsın( lar ).

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler