8
Haziran
2015
0 yorum

Kuyruklu yıldızların nedir ? Neden kuyrukları vardır ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere basitçe kuyruklu yıldızları anlatacağım ve bir çok kişinin düşündüğü neden kuyrukları vardır ? sorusunu basitçe anlatacağım. Öncelikle bunun cevabını bilmemiz için kuyruklu yıldızlar hakkında fikrimiz daha doğru tabir ile az bilgimiz olması gerekir. basitçe kuyruklu yıldızları inceleyelim.

Kuyruklu yıldızlar nedir ? özellikleri nelerdir ?

Kuyruklu yıldızları en yalın halde düşünür isek buz topları diye biliriz uzayda duran devasa büyüklüklere ulaşa bilen buz topları en basit tabiri olsa gerek. Kuyruklu yıldızların 5 farklı noktaları daha doğrusu temel bölümü oluşur bunları yazarak sizi sıkmak istemiyorum geçiyorum bu bilgiyi araştırarak öğrene bilirsiniz.

Buna ek olarak yukarıda dediğim gibi donmuş buz topları demek oldukça basittir peki bunun içeriği ne diye soracak olur iseniz gaz veya su’dan oluşmuş ola bilmektedirler. Bizim bu yıldızları göre bilmemiz için ufak bir faktör gerekmektedir buda güneşe yakınlıklarıdır kuyruklu yıldızlar güneşe yakın olduğu sürece bizim göre bilmemiz mümkündür güneşten uzaklaştığı taktirde görmemizde zorlaşmaktadır.

Kuyruklu yıldızların neden kuyrukları vardır ? 

Yukarıda dediğim gibi kuyruklu yıldızlar buz topları gibidir ve görmemiz için güneşe yaklaşmaları gerekmektedir buradan basit bir mantık ile yola çıkarak aslında cevabı bulmanız pek zor sayılmaz güneşe yaklaştıkça güneşin ısısı ile üzerindeki tuz buharlaşır ve arkasında güzel bir kuyruk görünümü bırakmaktadır kısacası kuyruklarının sebebi ısıdan dolayı buharlaşmasıdır ve bunun sonucu olarak oluşan gaz bulutu’da kuyruk olarak adlandırdığımız kısımdır.

Tahmin edeceğiniz gibi kuyruk görünümleri yıldız ile güneş arasındaki mesafe ile eş değer olarak değişmektedir bundan dolayı farklılık göstermektedir.

 

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler