25
Nisan
2016
4 yorum

Laravel’i neden bıraktım ?

Merhaba arkadaşlar bu yazımda bir çok projemde neden laravel’i bıraktığımı anlatacağım ama bunu adım adım giderek yapmak istiyorum ve bıraktıktan sonra neler yaptım onlara değineceğim.

İlk olarak bırakmamın en büyük sebeplerinden biri aşırı kaynak kullanımıydı yani kısaca özetlemek gerekir ise aynı işlevleri getiren projeyi laravel 5.1 ile yaptığımda loadlarım %90 altına inmiyordu aynı sunucu üzeri aynı projeyi MVC + OOP ile salt halde yazdıktan sonra ise loadlarım %30’u görmüyor.

Onun dışında bir çok projede çalıştığım için ayrıca da kendi geliştirdiğim projeler olduğu için laravel’in versiyonlama sistemi kafamı allak bullak ediyordu desem yeridir örnek vermek gerekir ise unutmuyorum bir gün bir projeye başlayıp ertesi gün diğer projeye başlamıştım ikisini aynı anda geliştirirken yeni projede composer üzeri kurduğumda fark etmeden versiyon güncellemesi gelmiş ve benim x projede yazdığım kodları y projede kullanamıyorum ki bu 4 den 5 e geçiş vs.. değil 5.0 dan 5.1 e geçişte olan olaydı sonra oturdum eski projeyi geri yeni sürüm ile yazdım açıkçası bu benim için sinir bozucu bir noktaydı ki bir çok laravel kullanan geliştirmen bu yeni sürüm olayından şikayetçi diyebiliriz.

Peki laravel neden kullanmak mantıklı ? Laravel kullanmaz isek kalitesiz kod mu yazıyoruz yada framework kullanmaz isek kalitesiz kod mu yazıyoruz ?

Şimdi öncelikle bir fw kullanmadan da kaliteli kod yazabilirsiniz açıkçası ben laravel’i bıraktıktan sonra  2 yıla yakın bir süredir laravel’e alıştığım için yeni yapımı kurarken router’imi biraz laravel’e benzettim dene bilir tabi o kadar gelişmiş bir sistem değildi işlevine yönelikti örnek vermek gerekir ise router’den bir kesit.

x

Ayrıca göre bileceğiniz gibi az çok tahmin edeceğiniz üzere laravel’e benzer bir MVC yapısı kurdum tabi daha sade dediğim gibi çünkü işin aslı laravel de yüzlerce özellik varda hangimiz hepsini kullanıyoruz ki ?

Peki laraveli bıraktıktan sonra yaşadığım sorunlar ?

Açıkçası en büyük sıkıntı her şeyi sıfırdan yapacağınız için ciddi manada zaman kaybettiriyor denile bilir yani laravel’de DB::table() demeniz için kurmanız yeterli benim ise query çalıştırmak için oturup sınıf yazmam gerekti  ilk başlarda evet zaman kaybettiriyor lakin OOP standartlarına giderseniz zaten o yazdığınız query sınıfını her projenizde kullana biliyorsunuz burada dikkat etmemiz gereken nokta kodları ola bildiğinice geniş kapsamlı yazmak.

Laravel’i bırakınca ekip çalışması oluyor mu ? 

Mutlaka bir çok kişinin soracağı soru budur diye düşünüyorum sen bir fw’i bıraktın kendi yapını kurdun x bir developer gelip bu projede geliştirme yapa bilir mi ?

Aslına bakarsanız direk bodoslama gelir ise yapamaz tıpkı laravel’e direk hiç bilmeyen bakanın yapamayacağı gibi lakin ben bu yapıyı kurarken sade tuttuğum için mini bir de doc hazırladım açıkçası oturup 15 20 satırı okuyan ve MVC + OOP bilen birisi geliştirme yapabilir zaten dediğim gibi MVC işin içinde olduğu için her şey parça parça yani neyin nerede olduğu belli.

Peki laravel’i hiç mi kullanmayacaksın  ? 

Böyle bir soru geleceğini’de az çok tahmin ediyorum kısaca cevap vermek gerekir ise TABİ Kİ  kullanacağım projeye göre FW seçmekten her zaman yanayım açıkçası laravel kullandığım 10 proje var ise cake yada phalcon kullandığım 5 projede vardır projeye göre seçerim genelde zaten.

Yada büyük bir projeye başlarım yani gerçek manada geniş kapsamlı olur atıyorum e-ticaret  sistemi gibi o zaman kullanmayı düşünürüm.

Peki laravel yerine neden başla kütüphane seçmedin ? 

Laravel yerine slim bir fw seçebilirdim yada lumen bile kullana bilirdim lakin baktığınız zaman aslında o ufak kütüphanelerde pek bir özellik yok yani açıkçası sırf router sistemini mvc yapısını yazmayayım diye hazır kullanmak istemedim ayrıca performans olarak ne olacağından da emin değildim ama muhtemelen onların performansı’da buna yakın bir şey olurdu

Toparlamak gerekir ise ;

Konuyu toparlamak gerekir ise benim laravel’i bırakmamın en büyük sebebi performans sorunları ve bazı noktalarda çileden çıkaracak versiyonlama sistemi peki bırakmamın zorlukları ne oldu der iseniz başım sıkıştığında bakacağım bir doc olmadı yada bir fonksiyon lazım olduğunda doc’a bakıp fonksiyonu kullanmak yerine oturup yazmak zorunda kaldım ki bu aslında beni çok yoran bir şey olmadı performans konusunda ise ciddi anlamda kazanç sağladım hatta özetlemek gerekir ise eskiden sunucuya verdiğim paranın %20 si ile aldığım sunucu ile çok daha düşük loadlar ile çalışabiliyorum

 

İşte benim kısaca 2 yıllık laravel maceramın büyük bir kısmı böyle sona yaklaştı diye bilirim kalan 5 6 proje dışında pek laravel kullanmıyorum arada phalcon yada cake kullandığım oluyor sadece.

 

 

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler