30
Aralık
2014
3 yorum

PineCSS – Responsive CSS Framework

pine-css-logo

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere yeni projem olan PineCSS‘den bahsetmek istiyorum bunu aşama aşama ve parça parça olarak anlatacağım.

Öncelikle PineCSS Nedir ?

PineCSS standart olarak bulunan özelikleri sayesinde responsive arayüzler tasarlamanız’da yardımcı olacak bir araçtır kısacası bir css framework diye biliriz.

Grid sistemi olsun buton ve form elementleri olsun sizlere kolaylık sağlamayı hedefler.

Neden PineCSS Kullanmalıyım ?

Etrafta pine ile aynı sektörde bir çok framework mevcut lakin pine’ı onlarla kıyaslamamanızı istiyorum çünkü pine daha çok iskelet sistemini hedefliyor yani ana amaç size kolaylık sağlamak sizi kendine bağlamak değil bir çok framework’e arayüzünü entegre etmek eziyet bir hal ala biliyor lakin pine sade olmasından dolayı sizi bu yükten kurtarıyor.

Pine’ı Kim Geliştiriyor ?

PineCSS arkasında büyük bir firma falan yok pinecss github üzeri açık kaynak olarak geliştiriliyor kısacası sen ben biz onlar ve bunlar geliştiriyor diye biliriz : )

Basitçe PineCSS

Size pine’ın kolaylıklarından bir kaçını göstermek istiyorum arkadaşla örnek vermek gerekirse şöyle bir şablonumuz olsun

website-iskelet

böyle bir basit iskeleti css ile dökerken yapmanız gereken adımlar öncelikle bir ana ( genel ) div oluşturup içine yok içerik yok şu diye ayırıp ardından float left rigt gibi değerler ile içeriği sola sidebar’ı sağa dayamak bunu yapmak pek zor değil lakin ne kadar mantıklı ?  günümüz dünyasında responsive özelliği olmayan arayüzler artık anlamsız kalıyor özelikle büyük projelerde tam bir fiyasko oluyor diye biliriz şimdi yukarıdaki örneği pine ile Responsive bir şekilde dökelim

Yukarıdaki örnekte iskeletimizi bir kaç satır kod ile responsive bir şekilde dökmüş olduk yaratıcılık size kalmış durumda daha fazla bilgi için pinecss dökümantasyon sayfasını inceleye bilirsiniz.

Tıkla PineCSS Sayfasına Git

Tıkla PineCSS Dökümantasyonu oku

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler