9
Ağustos
2016
3 yorum

Siz siz olun projelerinize güvenin !

Merhaba arkadaşlar iyi kötü 2008’den beri web sektörü ile ilgilenmekteyim bu yazımda ise edindiğim bilgilere ve tecrübelere istinaden bir yazı yazma kararı aldım bu yazımı gerek ders çıkarma gerek anı  / hayat hikayesi kısacası istediğiniz her hangi bir şekilde düşünebilirsiniz. Yazıyı ise geçmişten günümüze doğru kaçırdığım ve kendi hatalarımdan oluşan notlar şeklinde ilerleteceğim umarım bazı kişilere yararı olur neyse daha fazla ön yazıda saçmalamak istemiyorum yazıya geçelim : )

Arkadaşlar ilk projemi 2009 – 2010 yılında kurmuştum eğer o zamanları hatırlıyor iseniz Türkiye’de web sektöründe en önde olan şeylerin forumlar olduğunu hatırlarsınız herkes deli gibi vaktini forumlarda harcıyordu o zamanlar facebook vs.. bu kadar popüler değildi ki kullananda Türkiye’de bu kadar yaygın değildi benimde ilk projem bir forumdu yaklaşık 1 1.5 yıl emek verdiğimiz forum sitesi bu süre zarfında 200.000′e yakın üye sayısına ulaşmıştı bu rakamlar oldukça yüksek rakamlardı ki bizden büyük tek bir rakibimiz vardı o zamanlar onların üye sayısı 300.00 cıvarıdı şimdi o dediğim rakibimizin +2.000.000 üyesi mevcut peki ben bu projeyi nasıl yaptım nasıl geliştirdim bunu kısa bir özet hali ile geçeceğim. Projede alt yapı olarak vbulletin kullanmıştım ve sürüm olarak ise 3.8.x sürümlerini tercih ediyorduk ki o zamanların en çok kullanılan yazılımıdır ayrıca ben o zamanda yazılımla ilgilendiğim için geliştirmem zor olmuyordu yemeden içmeden eklenti geliştirdiğimi hatırlıyorum neyse bu projeyi 2 yılın sonunda çok saçma bir rakama sattım çocukluk mu ? dersiniz aptallık mı size kalmış rakamı şimdi size söylemeyeceğim : ) neyse bu proje zaten ilerleyen zamanlarda yaklaşık 2 yıl sonra forumlar biraz gündemden düşmeye başlayınca kapatıldı açıkçası pek pişman değildim..

Bundan sonra ki saçmaladığım bir projem ise aynı şekilde forum sitesiydi : ) bu tabi forumlar gözden düştüğü  zaman açılmış bir siteydi yaklaşık 20.000 üye sayısına 4 ay gibi bir sürede ulaşmıştık aynı şekilde burada da yazılım tasarım vs.. bendeydi yani tek başıma geliştiriyordum neyse bu siteyi de aynı şekilde saçma sapan bir rakama sattım merak edenler için 1000 TL gibi komik bir rakamdı : ) o adam ise o siteden bunun katlarını kazanıp kapattı peki şimdi diyeceksiniz bak ne güzel olmuş kapattı ise demek ki bir süre sonra gitti işler kötüye sardı vs.. iyi ki elden çıkarmışsın evet bende böyle düşündüm bundan sonra yıl 2014 falandı galiba tam hatırlayamıyorum 2013 sonlarıda olabilir bir torrent oyun platformu geliştirmiştim o zamanlar rakibimiz tek siteydi o siteyi’de büyütüp değerlendirememiştim günlük güzel trafik yakalıyordu lakin ben o zamanlar bu trafiği nakite çeviremiyordum masrafları arttığı için satma kararı almıştım açıkçası pekte pişman olmadım ki o site şuanda aktif ve çok güzel rakamlarda para kazanıyor

Neyse tabi ben bu projeler arası farklı farklı projeler geliştiriyorum onlarca proje geliştirdim desem yeridir bakmayın burada en garip en saçmaladıkları mı anlatıyorum : ) neyse asıl bombayı 2016 yılının nisan ayında yaşadım şimdi proje ile ilgili pek detay vermeyeceğim lakin bir servis olarak düşüne bilirsiniz hizmet veriyorduk ve ben bu servisi bir kaç sorundan dolayı 10.000 TL gibi bir rakama sattım evet belki bakınca 10.000 TL güzel bir para gibi görüne bilir Türkiye de nerede ise bir işci o parayı 10 ayda kazanıyor ki ben bu projeyi 3. ayında satmıştım tabi gencim de yaşım 18 ee eski deneyimlere göre de sattığım projeler bir süre sonra batıyor falan yani illaki çok kazanacağım diye bir şey yok o zamanlar bu 10.000 TL gibi geliri ben öyle şıp diye kazanamazdım dedim en iyisi satayım gitsin ve sattım peki sonra ne mi oldu ? Sonrası aslında pek bir fikrim yoktu ta ki bu yazıyı yazdığım güne gelene kadar ( 09.08.2016 tarihi ) yazılımını da ben geliştirdiğim için projeye extra ücret ile bir modül eklemem istendi ve panele girdim panelde iste gördüklerim tamami ile bana ” Ah be Savaş sen ne aptalsın ! Kendine neden güvenmedin ! ” dedirtti 2 3 ay önce 10.000 TL gibi bir rakama sattığım proje ben sattıktan sonra ki ay net gelir olarak ortalama 20.000 TL kazanmış ve o şekilde ilermemiş şuanda proje alanında en iyilerden ve ortalama aylık net cirosu ( Masraflar vs.. hariç ) Minimum 20.000 – 25.000 Maximum ise 50.000 – 60.000 gibi rakamları görmüş ve görmeye devam ediyor.  Ortalama sattığımdan bu yana ki 4 ay içinde 120.000 TL kar yapmış  ve işin en güzel yanı bu projenin başındaki kişinin tek masrafı aylık 200 TL sunucu masrafı : ) ne işçi ye para veriyor ne oturup başında saatlerce zaman geçiriyor ayda yılda bir bana ufacık bir ücretle bir şey düzenletiyor tek masrafı bu : )

Şimdi toparlamak gerekir ise arkadaşlar siz siz olun projelerinize güvenin benim yaşım şuanda 19 evet belki yine bir çok şey kazandım bir çok deneyimim oldu sektöre erken girmemin avantajı mı dersiniz artık ne dersiniz bilmiyorum yaklaşık 8 yıllık deneyimim de bir çok şey kazandım bir o kadar şey kaybettim açıkçası kaybetmemde ki en büyük rol kendime güvenmemem gerekli riskleri almam oldu ki ben bu riskleri alsam belki şuanda çok güzel rakamlar kazanıyor olabilirdim ki bu yaşlarda bu rakamlar Türkiye şartlarında pek kolay rakamlar değil.

Ek olarak şuanda ne yapıyorum diye merak ediyorsanız yine aynı şeyleri yapıyorum Freelance yazılımcı olarak çalışıyorum bir yandan projeler geliştirmeye çalışıyorum olabildiğince…

Neyse daha fazla uzatmıyorum son defa söylüyorum kendinize güvenin !  İnandığınız girişimlerin sonuna kadar arkasında durun : ) 

Bu yazıyı genç arkadaşlar aslında bende genç sayılırım o yüzden bunu demem garip oluyor şöyle düzenleyelim ” Sektörde ki genç / yeni arkadaşlar “ için yazdım umarım benim yaptığım hataları yapmazsınız…

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler