11
Ağustos
2014
2 yorum

Frameworklere ne zaman başlanmalı ?

Merhaba arkadaşlar bir çok yazılım gurubunda Framework’e başlamayı düşünüyorum, sizce Framework’e başlamalımıyım gibi mesajlar daha doğrusu gönderiler görüyorum. şunu net bir şekilde söylemeliyim. Framework ile calışmak bize KATKI SAĞLAR 

katkı olarak neler sağlar diye soracak olur iseniz bir çok yönde sağlar bu fw’ye göre farklılık gösterse bile genel olarak hepsinin amacı bizim işimizi kolaylaştıracak bir çatı oluşturmaktır.

ben php ile ilgileniyorum bundan dolayı php kütüphanelerini kullanıyorum ( tabi projelere göre değişiyor ) şimdi kütüphanelerin bize katkı sağlayacağı kesin bir şey ama ne zaman kullanmalıyız işte asıl soru burada…

Öncelikle şunu kesinlikle diyeyim Bir programlama dilinin işleyişini hiç yoktan crud yapısının işleyişini bilmeden başlamak pişmanlıktır.

bunu neden dedim. şimdi böyle ortaya bir top atıp bırakmak olmaz dimi açıklayayım.  bildiğiniz gibi frameworkler bize kolaylık sağlar ne gibi derseniz bir çok yönden en çokta ( bence ) sql tarafından daha doğrusu veritabanı tarafından kolaylık sağlar yani genelde sorgu yazmazsınız sadece fw deki fonksiyonları kullanırsınız ( şahsen Laravel ile geliştirdiğim projelerin %99’da sorgu yazmıyorum ) peki bu iyi bir şey değilmidir ? evet iyi bir şeydir kısa vadede ama siz programlama dili hakkında daha açık söylemek gerekir ise misal ben php ‘den bahsediyorum laravelde php kütüphanesi zaten php ile bir işleyişi bilmeden php ile bir proje geliştirecek kadar bilginiz olmadan sadece kütüphaneye alışır iseniz ona bağımlı kalırsınız peki bunun eksi yönleri ne olur ? yarın bir başka projede calışmaya başlarsınız bakarsınız fw kullanılmamış işte oba otur php öğren bu size büyük bir vakit kaybına yol açar zaten programlama diline tam hakim olmadan daha doğrusu işleyişini bilmeden fw kullandığınızda bana göre tam anlamı ile yazılımcı olmazsınız.  misal laravelde giriş yapmış kullanıcının id’sini almak istiyorum şu şekilde yaparım Auth::user()->id  éé iyi güzel yaptıkta bu arka planda ne işliyor hiç bir fikriniz yok neden çünkü tam anlamı ile işleyişi bilmiyorsunuz sadece sonuç odaklı calışmışsınız çatı sizin için istediğinizi yapıyor. yani uzun lafın kısası bir framework’e başlamadan önce hiç yoktan genel yapıyı bilmeniz şart yani fw dışında bir şeylerde yapa bilmeniz lazım. hepinize iyi kod yazmalar : )

yukarıdaki yazı kendi görüşümdür yorumlara açıktır.

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler