30
Ekim
2016
0 yorum

Nasıl yazılımcı olurum ? Yazılımcı hayatı nasıl ?

Merhaba arkadaşlar bu soru bana bir çok defa soruldu gerek yaşı benden büyük gerek benden küçük kısacası onlarca kişi tarafından sorulmuştur farklı mesleklerden bu mesleğe geçmeyi düşünen yada bu meslekten ekmek kazanmayı düşünen yada bu işi hobi olarak bile yapmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulan kompleks bir soru diye bilirim şimdi edindiğim tecrübelere göre bu soruyu yanıtlamaya çalışacağım umarım aklınızda bir fikir oluşmasına yol açabilirim.

Öncelikle her şeyden önce bu mesleği sevmeniz gerekiyor arkadaşlar eğer ki bu mesleği sevmiyorsanız yani sadece maddi olarak düşünüyorsanız cidden işiniz çok zor bana soracak olursanız kişisel tecrübelerim ile söyleye bilirim ki bu şekilde bu işe giren 10/9’u bir süre sonra bırakıp vazgeçiyor çünkü bu öyle bir meslek ki ilk etap da maddi bir gelir sağlamaz hele ki bizim ki bir ülkede uzun vade de bile çalışan olarak olduğunuz da çok yüksek maddi gelirler sağlamaz ( Zaman+ Stres = maaş olarak bakarsanız ) çünkü bizde piyasa öyle bir konumda ki tabiri caiz ise ölücüler ve ölücü olmayanlar diye ikiye bölünmüş durumda özellikle freelance çalışanlar için cidden uçurumlar mevcut basitinden örnek vermek gerekir ise bir arayüz tasarımı 100 TL’ye yapanda var 1000 TL ye de evet arada dağlar kadar kalite farkı olabiliyor lakin hep derim müşteri kod kalitesine bakmaz sonuca bakar ancak bir sorun olduğunda aklı başına gelir ki bu bizlik bir durum değildir önceliğimiz müşteriyi kazanmaktır.

Şimdi yazılımcı olmak hakkında kafanızda az çok fikir oluştuğunu var sayıyorum kısacası bu meslek diğer mesleklere göre harcanan zaman ve yaşanan stres bakımından çok büyük maaşlar kazana bileceğiniz bir meslek değil daha az zaman ayırarak stres daha az olarak hatta kimi zaman stres olmayarak dahi yüksek maaşlar kazanırsınız.

Peki yazılımcı stressiz olur mu ? 

Açıkçası yaklaşık 7 8 yıldır iyi kötü sektör içindeyim ben stres olmadan yazılımcı oluna bileceğini düşünmüyorum yada stres yaşamayan yazılımcının var olduğunu sanmıyorum inanmıyorum doğrusu çünkü yeri gelir müşterinin saçma sapan istekleri yeri gelir olmaması gereken hataların oluşması yeri gelir ufak bir mantık hatasının saatlerinizi alması sizde stres yaratır hep diyorum 17 yaşımda saçlarımın beyazlamaya başlamasının en büyük sebeplerinden biridir yazılım :P neyse şaka bir yana konumuza dönelim şimdi bu kısmı geçtiğimize göre yavaş yavaş ana konumuza dönelim yazılımcı nasıl oluruz ? 

Arkadaşlar bunun için bir çok yol var öncelikle dediğim gibi yukarıda ki gibi mesleği sevmeniz lazım iyi güzel mesleği sevdiniz şimdi tarif etmek gerekir ise binlerce galaksi  arasından bir galaksiyi seçtiniz içinde binlerce gezegen var şimdi sıra geldi bize uygun olan gezegeni bulup onu işlemekte yani bize uygun alanı bulmalıyız ben web geliştirmeyi  sevdim o yüzden buna göre programlama dilleri öğrendim bana en çok gelen sorulardan biridir  hangi programlama dilini öğrenmeliyim  ? bu o kadar saçma bir soru ki ne cevap versem anlayamıyorum yani adamı bilmiyorum ne yapmak istiyor fikrim yok ama hangi programlama dilini öğrenmeliyim ? diye soru soruyor arkadaşlar böyle bir şey üzgünüm ki mümkün değil hangi alanda geliştirme yapmak istiyorsanız ona göre en uygun dili seçip ona göre en iyi kütüphaneleri ve sınıfları kısacası araçları seçmeniz gerekiyor örnek veriyorum windows uygulama yazmak istiyorsanız c# güzel bir başlangıç olacaktır basit dizilimi ve bolca kaynağı Türkiye açısından oldukça ideal iş olanakları bakımından güzel giriş olabilir.

Web programlama düşünüyorsanız aynı şekilde PHP veya ASP ve .NET kütüphanesi de güzel bir yoldur yada daha yeni teknolojiler diyorsanız ruby , go gibi programlama dillerini gerektiği noktalarda node js gibi teknolojileri angular js gibi teknolojileri kullanmanız gerekiyor kısacası sabit bir dilden ziyade sektöre göre seçim yapmalısınız.

Peki sektör ve programlama dili seçtim şimdi ne yapmalıyım ? 

Örnek veriyorum windows ortamında c# seçtiniz ( bundan 5 yıl öncesi için konuşuyorum 5 yıl önce c# kullanıyordum o zamanlar böyle öğrenmiştim ) ben öğrenmeye başlarken windows forumlarında soruları vs.. soruyordum onun dışında c# ile ilgili yüzlerce eğitim video’su vardı onlara göz atıyordum ayrıca web üzeri araştırma yaparsanız bir kaç site üzeri de sıralı bir şekilde ders olarak ilerleyen kaynaklar mevcut ben böyle öğrenmiştim ( işimi görecek kadar çok iddalı değilim ama o zamanla işimi görüyordum ) yani uzun lafın kısacası arkadaşlar okuyup araştırmanız gerekiyor.

Ve en büyük önerim gidip tüm fonksiyonları falan ezberlemeyin genel şeyleri öğrenip mantığı kavrayın kısacası ilk işiniz algoritma  olsun ondan sonra zaten gereken şeyi Google yazarsanız size sonuç gelecektir veya ilgili programlama dilinin topluluklarında cevaba ulaşa bilirsiniz. C# için önerim msdn forumlarıdır.

Buna ek olarak düzenlemek iyi bir başlangıç olabilir basit uygulamaları indirip düzenlerseniz kaynak kodlarını az çok’da olsa kod düzenine gözünüz alışır ve biraz mantığı kavrarsınız zaten devamı gelecektir.

çok gelen diğer bir soruyu yanıtlayayım oyun nasıl programlarım ? 

Bilmiyorum açıkçası fikrim yok alanım değil hiç ilgilenmedim. Bunu dememe rağmen hala ısrarla sormaya devam edenler oluyor arkadaşlar bilmediğim fikrimin olmadığı bir konu hakkında yorum yapmam yaparsam da zaten verimli olmaz kısacası bilmediğimiz şey hakkında konuşmamak en iyisidir.

Kısacası yazılımcı nasıl olurum sorusunun cevabı bence böyle arkadaşlar umarım aklınızda bir fikir oluşmasına vesile olmuşumdur görüşmek üzere ayrıca  Yeni Yazılımcılar için tavsiyeler adlı makalemi okumanızı da öneririm…

[ Benzer Yazılar ]

Ben Kimim ?
Savaş Can ALTUN
Merhaba ben Savaş Can ALTUN bana kısaca Savaş diye bilirsiniz. Özel bir şirkette yazılım geliştirici olarak çalışıyorum genel olarak web programlama ile ilgileniyorum buna ek olarak freelance çalışyıorum blog'um da karalamalarımı bulabilirsiniz benimle iletişime geçmek için alttaki sosyal medya adreslerini kullana bilirsiniz.
Arama
Facebook Sayfam
Yazılara Abone Ol !
Tavsiye Linkler